Padaczka a psychozy

Autor: nianiaogg

Padaczka nie jest chorobą psychiczną. Mimo tego, w przypadku części chorych na padaczkę pojawiają się dodatkowo zaburzenia psychotyczne. Pojawiają się częściej niż u osób zdrowych oraz częściej niż u osób chorujących na inne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Szacuje się, że zaburzenia psychotyczne pojawiają się u około 2-10% osób chorujących na padaczkę.

Jak wyglądają zaburzenia psychotyczne u osób z padaczką?

 • Najczęściej spotykane są psychozy napadowe – są one w rzeczywistości napadem padaczkowym, którego objawem są stany psychotyczne. Chory nie doświadcza drgawek i nie traci przytomności ale w zamian za to, doświadcza stanu psychotycznego (może to być ponudzenie, splątanie, gonitwa myśli, stupor, synestezja i wiele innych)
 • Psychozy okołonapadowe - pojawiają się najczęściej po odstawieniu leków przeciwpadaczkowych. Występują zaburzenia świadomości i brak pamięci
 • Psychozy ponapadowe – są to urojenia, omamy, zaburzenia nastroju. Zdarzają się głównie w padaczkach z ogniskiem w płacie czołowym i pojawiają w 1 do 6 dni po napadzie padaczkowym.
 • Psychozy międzynapadowe - pojawiają się w różnych okresach czasu, niezależnie od napadów. Są najczęściej występującym typem psychozy padaczkowej. U większości pacjentów pojawiają się omamy słuchowe i większość nie traci kontaktu z rzeczywistością (emocjonalnie). Psychozy międzynapadowe mają różne obrazy kliniczne w zależności od umiejscowienia ogniska padaczki.
 • Psychozy alternatywne – około 10% psychoz padaczkowych. Pojawiają się wtedy, kiedy stan pacjenta się poprawia i zmniejsza się częstotliwość napadów lub stają się łagodniejsze.

Psychozy przy padaczce leczy się neuroleptykami. Jest to o tyle trudne, że lekarz musi uwzględnić wzajemną interakcję leków.

fot.:© http://www.danbrady.co.uk

Podziel się

Tagi: ,

Data wpisu: poniedziałek, Grudzień 14th, 2009, godz. 23:18. Kategoria Neurologia.

1 komentarz do tekstu “Padaczka a psychozy”

 1. Marcin pisze:

  Jestem ciekawy jak mają się do tych psychoz stany mistyczne i religijne uniesienia – szczególnie w przypadku epilepsji płatów skroniowych.

  http://www.psychologiareligii.net/2010/04/uszkodzenia-mozgu-religijnosc.html

Skomentuj • Depresja | Nerwica


 • Wyszukiwarka  Na skróty

  Neuropsychologia

  Cookies i prywatność

  Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...