Migreny powiązane z zaburzeniami nastroju

Autor: nianiaogg

Często miewasz męczące migreny? Uważaj, bo są one połączone z zaburzeniami nastroju – do takich wniosków doszli naukowcy po przebadaniu ponad 4000 osób w Niemczech. Prawie 83 procent migrenowców cierpi dodatkowo na różnorodne zaburzenia nastroju – od depresji począwszy, przez ataki paniki, niepokój, lęki i fobie, po zaburzenia nerwicowe.

Powiązanie zaburzeń nastroju i migreny może wynikać z działania tych samych czynników zarówno na wywoływanie migren jak i zaburzeń nastroju (zaburzenie równowagi hormonalnej lub biochemicznej). Może być też tak, że niepokój, który często poprzedza migreny jest też elementem wywołującym pozostałe zaburzenia nastroju (bądź mogącym mieć na ich pojawienie się duży wpływ). Tak czy siak, osoby, które cierpią na częste, migrenowe bóle głowy powinny uważnie obserwować swój stan psychologiczny – zwłaszcza, że niektóre leki przeciwmigrenowe mogą wpływać na nasilenie objawów zaburzeń nastroju.

Zaburzenia nastroju towarzyszące migrenom mogą pogłębiać (raczej na pewno pogłębiają) trudności z radzeniem sobie w codziennym życiu.

Podziel się

Źródło: psychcentral.com/news/2009/01/24/migraines-often-linked-to-mood-disorders/3690.html

Tagi: , ,

Data wpisu: niedziela, Grudzień 20th, 2009, godz. 09:00. Kategoria Neurologia.

Skomentuj  • Depresja | Nerwica


  • Wyszukiwarka    Na skróty

    Neuropsychologia

    Cookies i prywatność

    Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...