Jak zmniejszyć ryzyko Alzheimera?

Etiologia Alzheimera to niezwykle złożony proces – do tej pory nie wiemy do końca dlaczego u niektórych pojawia się choroba Alzheimera a u innych nie. Wiemy jednak co może zapobiegać rozwojowi choroby i na tej podstawie, można dbać o własne zdrowie tak, aby obniżyć ryzyko zachorowania. Co zatem robić, aby zmniejszyć ryzyko otępienia starczego?

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne, które powodują zwiększone zapotrzebowanie komórek na tlen (takie jak jazda na rowerze, długie spacery, jogging) mają dobroczynne działanie na mózg. Jak donoszą badania naukowców z University of Illinois, nie trzeba wcale uprawiać forsownych ćwiczeń aerobowych, by zadbać o mózg – pamiętać trzeba jednak o ich regularności. Warto więc codziennie wybrać się na dłuższy, przynajmniej półgodzinny spacer.

Pilnowanie wagi

Osoby z nadwagą są trzykrotnie bardziej narażone na pojawienie się Alzheimera niż osoby o prawidłowej wadze. Pisaliśmy już o korelacji skłonności do nadmiernego jedzenia z występowaniem otępienia starczego – warto wiec dbać w codziennej diecie o to, aby nie przesadzać z ilością jedzenia.

Rozrywki umysłowe

Krzyżówki, sudoku a nawet korzystanie z Internetu może pomóc osobom starszym w utrzymaniu sprawności intelektualnej i opóźniać zarówno wystąpienie jak i rozwój choroby. Aktywność intelektualna powoduje tworzenie nowych połączeń miedzy komórkami i prawdopodobnie z tego powodu, ćwiczenia umysłowe redukują ryzyko choroby.

Szerokie grono znajomych

Osoby w starszym wieku, które zachowały aktywność społeczną i mają szerokie grono znajomych rzadziej zapadają na Alzheimera. Naukowcy nie do końca wiedzą dlaczego tak jest, ale najprawdopodobniej, kontakty towarzyskie dodatkowo stymulują nasz mózg.

Warto pamiętać też o tym, że szersza grupa znajomych w późnym wieku pozwala zmniejszyć ryzyko depresji i poprawia nasze samopoczucie – warto więc nie rezygnować ze spotkań ze znajomymi i aktywnie szukać nowych znajomości – na przykład na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku (przy okazji ćwiczymy też umysł)

Dieta śródziemnomorska

Jak wykazują badania, dieta śródziemnorska zapobiega depresji. Jest również korzystna w przypadku Alzheimera. Czynnikiem, który sprzyja profilaktyce są głównie kwasy 3-Omega tłuszczowe, w które bogaty jest ten rodzaj diety. Stosując dietę śródziemnomorską, można opóźnić proces zachorowania nawet o 5 lat.

Niskie ciśnienie

Utrzymywanie niskiego ciśnienia wydaje się dość kluczowym elementem w rozwoju choroby Alzheimera. W czasopiśmie Dementia & Geriatric Cognitive Disorders Dementia & Geriatric Cognitive Disorders wykazano, że osoby o wysokim ciśnieniu i wysokim poziomie cholesterolu w średnim okresie swojego życia, mają większe szanse na zachorowanie na Alzheimera w przyszłości.