Integracja Sensoryczna

Autor: admin

Pojęcie integracji sensorycznej oznacza iż wszystkie, docierające do człowieka wrażenia zmysłowe, zostają zebrane w jedną całość. Percepcja, czyli odbieranie wrażeń zmysłowych pochodzących zarówno ze środowiska, jak i z ciała człowieka, umożliwia ich przewodzenie do mózgu oraz przetwarzanie. Bodźce odbierane są przez siedem układów zmysłowych: układ proprioceprtywny, układ równowagi, smaku, dotyku, wzroku, węchu oraz słuchu. Dla integracji sensorycznej podstawowe są trzy spośród wyżej wymienionych, mianowicie: zmysł dotyku, równowagi oraz zmysł czucia głębokiego. To właśnie dobre zintegrowanie powyższych zmysłów stanowi podstawę do optymalnego rozwoju i działania pozostałych, a także przeważającej części umiejętności człowieka.

W przypadku, gdy dochodzi do zakłócenia procesów integracji sensorycznej można zaobserwować u dziecka szereg zaburzeń. Niektóre z nich, to na przykład:

 • nadmierna wrażliwość dziecka na bodźce słuchowe, wzrokowe, dotykowe, a także na ruch,
 • zbyt mała wrażliwość na stymulację sensoryczną,
 • występowanie problemów z koncentracją,
 • trudności z koordynacją,
 • opóźnienie rozwoju ruchowego i rozwoju mowy,
 • trudności w nauce,
 • zbyt wysoki lub zbyt niski poziom aktywności ruchowej dziecka.

W przypadku zaobserwowania kilku z powyższych nieprawidłowości, konieczne staje się przeprowadzenie diagnozy. Do diagnozy zaburzeń integracji sensorycznej opracowane zostały specjalne metody: Testy Praksji, Południowo-Kalifornijskie Testy Integracji Sensorycznej, a także próby kliniczne. Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej przebiega zazwyczaj w trakcie trzech spotkań, z których każde trwa około godziny. W trakcie pierwszego spotkania przeprowadzany jest wywiad z rodzicami. Drugie spotkanie służy terapeucie do przeprowadzenia testów, zaś trzecie poświęca się zwykle przeprowadzeniu prób klinicznych.

Terapia zaburzeń integracji sensorycznej jest terapia indywidualną. W trakcie jej trwania terapeuta proponuje dziecku takie zajęcia, które odpowiadają potrzebom jego układu nerwowego i dostarczają tym samym dziecku odpowiedniej stymulacji dotykowej, proprioceptywnej oraz przedsionkowej. Terapia, w przeważającej części przypadków, odbierana jest przez dzieci jako przyjemna i interesująca zabawa.

Podziel się

Tagi: ,

Data wpisu: poniedziałek, Listopad 24th, 2008, godz. 13:41. Kategoria Psychologia.

Skomentuj • Depresja | Nerwica


 • Wyszukiwarka  Na skróty

  Neuropsychologia

  Cookies i prywatność

  Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...