Choroba afektywna dwubiegunowa – kilka mitów

Choroba afektywna dwubiegunowa która często błędnie nazywana jest depresją dwubiegunową lub manią depresyjną polega na naprzemiennym doświadczaniu przez pacjenta fazy depresji (o obrazie klinicznym standardowej depresji) oraz fazy manii (nadmiernego pobudzenia organizmu). Pomiędzy fazami występuje remisja, czyli stan pozornego zdrowia pacjenta podczas którego nie wykazuje on żadnych objawów choroby.
Ze względu na to iż dwubiegunówka (i jej łagodniejsza forma – cyklotymia ) jest tak bardzo nietypowym i budzącym lęk zaburzeniem narosło wokół niej sporo mitów. Kilka z nich postaramy się dziś rozwiać.

  1. Psychoza dwubiegunowa jest niezwykle rzadka
    Choroba ta, wcale nie jest aż tak rzadka. Dotyka około 4%populacji. Cyklotymia, kolejne 4%. Generalnie, można przyjąć ze 5 osób na sto cierpi na mniej lub bardziej intensywną formę psychozy dwubiegunowej.
  2. To tylko zwykłe zmiany nastroju
    Wahania nastroju nie są jednoznaczne z chorobą afektywną. Przede wszystkim zwykłe wahania nastroju u osób zdrowych są znacznie krótsze i bardziej podatne na wpływ zmiennych z otoczenia. Innymi słowy, łatwiej wybić osobę niestabilną emocjonalnie z depresji czy nakłonić do odłożenia w czasie pomysłu o skoku na bungee. Z osobą w fazie manii, nie będzie tak prosto.
  3. Zmiany między depresja a manią w chorobie afektywnej dwubiegunowej są częste
    Każdy rodzaj przypadku zaburzenia dwubiegunowego trzeba traktować osobno. Nie ma jasnym ram co ile i jak często zmieniają się fazy – nie są to jednak skoki bardzo częste. Może się nawet zdarzyć tak, ze w fazę manii pacjent wpadnie dwa czy trzy razy podczas całego życia. Częściej też, osoba cierpiące na to zaburzenie znajduje się w fazie depresji.
  4. Osoby w fazie manii są zawsze wesołe
    Mania, choć tak się kojarzy nie jest zawsze związana ze stanem bycia trefnisiem i ogólną wesołością. Osoby te są nadmiernie pobudzone, nie mogą spać – faza manii to ni po prostu rzut świetnego humoru.
  5. Diagnozę choroby afektywnej robi się za pomocą testów
    Niestety nie ma testu psychologicznego, który diagnozuje chorobę afektywną dwubiegunową
  6. Na dwubiegunową chorują tylko dorośli
    Dzieci również mogą cierpieć na to zaburzenie i przechodzić z fazy manii do depresji. Problem polega na tym, ze u dzieci znacznie trudniej jest zdiagnozować poszczególne fazy i wykluczyć inne rodzaje zaburzeń dających podobne objawy.