Terapia bezsenności metodą terapii poznawczo – behawioralnej

Autor: nianiaogg

Zaburzenia snu rozumiane jako trudności z zasypianiem, trudności z utrzymaniem snu (wybudzanie) oraz zbyt krótki sen, to problem, który dotyka co trzecią osobę na świecie. 10-20% osób cierpi na bezsenność przewlekłą, czyli stan wymagający leczenia. Według ICD-10, z bezsennością przewlekłą mamy do czynienia wtedy, kiedy stan obniżonej jakości snu pojawia się przynajmniej 3 razy w ciągu tygodnia w okresie miesiąca, a do tego pacjent odczuwa spadek jakości życia za dnia. Bezsenność przewlekłą koniecznie trzeba leczyć, bowiem nie leczona, prowadzi do pogłębienia stanu chorobowego, a w efekcie zarówno do spadku satysfakcji z życia i często również do depresji, jak i do pojawienia się zaburzeń somatycznych.

Jedną spoza farmakologicznych metod leczenia bezsenności jest terapia bezsenności metodą terapii poznawczo – behawioralnej. Na czym polega ta metoda?

CBT-I, czyli terapia poznawczo – behawioralna bezsenności polega na zastosowaniu technik psychologicznych, które pozwolą pacjentowi zwiększyć higienę snu, doprowadzić do zwiększenia relaksu przed snem, który umożliwi zaśnięcie oraz zredukować negatywne myślenie i lęki, które owocują zwiększonym pobudzeniem i spadkiem jakości snu. Mówiąc nieco prościej, jest to metoda, podczas której w wyniku współpracy terapeuty z pacjentem, pacjent uczy się nowych, bardziej funkcjonalnych metod dbania o swój sen.

Podstawowe techniki jakie wykorzystuje leczenie bezsenności metodą terapii poznawczo – behawioralnej są: edukacja w zakresie higieny snu, relaksacja, kontrola bodźców, ograniczanie snu, intencja paradoksalna oraz techniki psychoterapii poznawczej, które pozwalają zbadać psychologiczne przyczyny bezsenności i pomóc pacjentami uporać się z nimi. Terapia bezsenności CBT-I jest metodą efektywną (poprawę odczuwa ok. 80% pacjentów), a co ważne – jej skutki są długofalowe i utrzymują się po zakończeniu terapii.

W Polsce, główną metodą leczenia bezsenności nadal niestety są środki farmakologiczne, psychoterapia poznawczo – behawioralna zyskuje jednak coraz większe uznanie i coraz częściej można spotkać profesjonalnych terapeutów, którzy swoje doświadczenie w temacie takim jak terapia bezsenności potrafią wykorzystać dla dobra pacjenta.

Podziel się

Tagi: , , ,

Data wpisu: czwartek, 14 października, 2010, godz. 22:25. Kategoria Psychologia, Psychoterapia.

2 komentarze do tekstu “Terapia bezsenności metodą terapii poznawczo – behawioralnej”

 1. Jędrzej pisze:

  Jeśli chodzi o szkoły terapeutyczne metoda poznawczo-behawioralna zyskała najwięcej w moich oczach. Jest po prostu najbardziej sensowna. Zwłaszcza, że technikami odnosi się do najbardziej pierwotnych ludzkich mechanizmów, więc musi działać.

 2. Igor pisze:

  ja trafiłem ta taki naprawde ciekwy sposób na zasypianie
  B-SLEEPY -naprawdę świetny sposób na zdrowy głęboki sen ,
  kosmiczne nagranie , genialny lektor wprowadza słuchacza po 5 min w bardzo mocny sen , nagranie trwa ok 30 min ale , ja zawsze zasypiam po 5-10 , w nagraniu są specjalne fale które synchronizują mózg do fazy głębokiego snu .Co najważniejsze śpi się długo i bardzo zdrowo a rano świetne samopoczucie
  http://www.esobrain.pl

  http://www.esobrain.pl/bsleepy-zdrowy-gleboki-p-12.html?cPath=2

Skomentuj