Depresja bezrobotnego

Autor: nianiaogg

Mamy coraz więcej bezrobotnych i coraz więcej młodych ludzi ma problemy ze znalezieniem pracy. Długotrwałe bezrobocie może zaś być przyczyną rozwoju depresji. Dzieje się tak wtedy, kiedy człowiek poszukuje pracy, ale nie może jej znaleźć (osoby bezrobotne, które nie szukają pracy nie są narażone na rozwinięcie się depresji). Efektem rosnącego bezrobocia i coraz większych trudności w znalezieniu pracy (zwłaszcza satysfakcjonującej) będzie więc rosnąca liczba chorych na depresję.

Co wpływa na siłę depresji wynikającą z bezrobocia ? Najbardziej długość okresu pozostawania bez pracy – ma on największy wpływ na osoby pomiędzy 20 a 37 rokiem życia. Wcześniej (jak i później) to jak długo jesteśmy bez pracy nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

Jak zatem dbać o siebie, będąc bez pracy aby nie zdominowała nas depresja?

 • staraj się wypełnić sobie czas zajęciami – uprawiaj sport, podejmij się pracy wolontariackiej, przeprowadź dawno odkładaną naprawę sprzętu AGD w domu
 • nie koncentruj 100% swojego czasu dnia na szukaniu pracy – nowe ogłoszenia nie pojawiają się aż tak często – wystarczy jeśli na przegląd ogłoszeń i pisanie CV poświęcisz poniedziałek i piątek.
 • znajdź sobie hobby, zajmij się tymi rzeczami które zawsze lubiłeś, a nie miałeś na nie czasu
 • zadbaj o swoją dietę – nie jedz Fast – fordów tylko staraj się gotować zdrowo – masz czas, więc nie ma z tym problemu, prawda?
 • szukaj wsparcia w rodzinie, bliskich i przyjaciołach – nie wstydź się tego, że nie masz pracy, staraj się wychodzić do ludzi jak najczęściej – przecież nie chcesz dać się tak łatwo pokonać!
 • nie zaniedbuj żadnej z metod szukania pracy, często depresja zaczyna się wtedy, kiedy tracimy nadzieję i przestajemy szukać.

fot.:Cezar Perelles/SXC

Podziel się

Tagi: , ,

Data wpisu: sobota, 31 października, 2009, godz. 09:00. Kategoria Depresja.

6 komentarzy do tekstu “Depresja bezrobotnego”

 1. Cycek pisze:

  Bardzo dobra rada wójku..A kto zapłaci za mnie rachnki podczas gdy ja zajmę sie moim hobby i naprawą AGD?

 2. demon pisze:

  Jedzenie fast -fordów na bezrobociu to dopiero coś !

 3. adolf pisze:

  I nie ma to jak szukanie pracy tylko w poniedziałki i piątki 🙂

 4. robotnaalebezpracy pisze:

  „staraj się gotować zdrowo – masz czas, więc nie ma z tym problemu, prawda?” Dobrze jak jest w ogóle coś do garnka włożyć.
  Napisał kilka bzdurnych zdań jak sobie radzić i kase za te bzdury dostanie.

 5. klm pisze:

  w takim swietle ten artykuł ukazuje bezrobocie jakby to był wyjazd na wczasy bez zadnych obowiazkow finansowych, komletnie spalony ten artykuł.

 6. radek pisze:

  Depresja u polskiego bezrobotnego najczęściej spowodowana jest brakiem pieniędzy na rachunki,zakupy itd artykuł skopiowany z zachodu gdzie bezrobotni dostają odpowiednią pomoc socjalną.Ma się nijak do polskich warunkach.

Skomentuj