Psychoterapia behawioralno-poznawcza on-line w terapii snu

Autor: nianiaogg

Psychoterapia z udziałem nowoczesnych narzędzi komunikacji (Internet, komórka) staje się coraz bardziej popularna. Jakkolwiek próby terapeutyzowania i proponowania konkretnej pomocy psychologicznej jedynie za pomocą maili i komunikatorów, można uznać za próbę wyłudzania od pacjentów pieniędzy i działania z pogranicza wróżenia z fusów i uskuteczniania technika manipulacji, to w niektórych zaburzeniach czy trudnościach, internet może jak najbardziej się przyjąć.

Jak donosi czerwcowy numer magazynu Sleep, psychoterapia behawioralno – poznawcza realizowana w sposób on-line okazuje się być całkiem skuteczna w leczeniu bezsenności u pacjentów z zaburzeniami snu. Pięcio tygodniowy program terapii odniósł pozytywne rezultaty u 83% osób biorących udział w badaniu. Program realizowano na Uniwersytecie Manitoba w Kanadzie. W ramach programu terapeutycznego, pacjentom zaproponowano:

  • psychoedukacje w zakresie bezsenności
  • informacje na temat higieny snu
  • trening relaksacyjny
  • terapię poznawczą
  • zespół zadań mających na celu poprawę jakości snu

W badaniu wzięło udział 118 dorosłych pacjentów z chroniczną bezsennością, którzy rekrutowali się z pacjentów klinicznych jak i z ogłoszeń umieszczanych w prasie zachęcających do wzięcia udziału w badaniach. w trakcie trwania programu, pacjenci nie otrzymywali żadnego dodatkowego wsparcia w zakresie terapii bezsenności. 81% badanych po zakończeniu terapii stwierdziło że program pomógł im przynajmniej w średnim stopniu, przy czym 35% badanych odczuło znaczną poprawę swego stanu.

Terapia CBT realizowana przy pomocy Internetu, miała 33% współczynnik przerwania leczenia. W Kanadzie, podobne programy realizowane w tradycyjnym trybie, współczynnik ten mają na poziomie 22%, co oznacza, że terapia Internetowa jest częściej przerywana niż tradycyjna, jednakowoż, że względu na jej mniejsze koszty i dość dobre wyniki można rozważać taką metodę jako dość efektywny sposób pomocy pacjentom w zaburzeniach snu.

W Polsce nie mamy na razie funkcjonujących programów pomagających pacjentom z zaburzeniami snu w formie on-line. Niemniej jednak, kanadyjskie wyniki mogą zachęcić polskich psychoterapeutów i psychiatrów do rozpoczęcia badań w tym kierunku.

fot.: Nara Vieira da Silva Osga

Podziel się

Źródło: www.eurekalert.org/pub_releases/2009-06/aaos-ocb052209.php

Tagi: , , ,

Data wpisu: poniedziałek, 1 czerwca, 2009, godz. 14:50. Kategoria Psychoterapia.

1 komentarz do tekstu “Psychoterapia behawioralno-poznawcza on-line w terapii snu”

  1. Zespół przewlekłego zmęczenia – przyczyny, objawy i leczenie | Psychika.eu pisze:

    […] Lancet, najlepsze wyniki w leczeniu zespołu przewlekłego zmęczenia osiąga połączenie psychoterapii behawioralno – poznawczej z terapia polegającą na stopniowym zwiększeniu ilości ćwiczeń. Co ciekawe, ograniczenie […]

Skomentuj