załamany mężczyzna na dworcu

Jak pomóc osobie w depresji

część I – Czego nie robić?

Depresja uważana jest za jedno z największych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. Może zdarzyć się też tak, że na depresję zachoruje ktoś z naszych bliskich – z rodziny lub znajomych. To zupełnie naturalne, że takiej osobie chcemy pomóc. Aby jednak pomóc osobie w depresji trzeba to zrobić umiejętnie aby zamiast pomóc – dodatkowo nie zaszkodzić.

Czego zatem na pewno nie robić?

„Weź się w garść”, „Zrób coś ze sobą” – depresja to choroba. Zatem mówienie osobie chorej na depresję żeby wzięła się w garść, to tak jakby powiedzieć to samo osobie z zapaleniem płuc czy nowotworem. Bez leczenia i terapii, pacjent nie da rady „wziąć się w garść i auto uzdrowić”.

Przeczekanie – często zdarza się, że bliscy nie wiedząc jak się zachować unikają tematu bądź osoby chorej, mając nadzieję że choroba sama przejdzie i wszystko wróci do normy. . Opuszczenie chorego dodatkowo wzmaga jego stan smutku, lęku, złego samopoczucia.

„Musisz iść na spacer” – rady, nakazy i wywieranie presji nie spowodują żadnego pozytywnego efektu a jedynie zrodzą konflikt i niezrozumienie. Zamiast nakazów lepiej choremu zaproponować jakąś aktywność („Może spróbujesz”, „Czy miałbyś może ochotę pójść ze mną na spacer – to może Ci dobrze zrobić”)

Alkohol jako remedium – namawianie osób w depresji do używania alkoholu lub narkotyków w celu wprawienia się w lepszy nastrój jest najgorszą rzeczą którą możemy zrobić. Efekt może być bowiem dwojaki – albo nastrój chorego rzeczywiście ulegnie poprawie i wychowamy sobie tym samym osobę uzależnioną, albo tez środki te dodatkowo wzmogą lęki i obniżą nastrój.

„Jesteś zmęczony weź urlop”– urlop, zmiana pracy czy inne większe zmiany w życiu pacjenta nie pomogą wyleczyć go z choroby. Depresja to nie zmęczenie organizmu, które można załatwić dwutygodniową przerwą w pracy

Ważne decyzje życiowe – namawianie czy zachęcanie do podejmowania ważnych życiowych decyzji w czasie depresji jest bardzo ryzykowne – chory widzi przecież wszystko z pesymistycznej strony, może więc łatwo podjąć błędną decyzję, której po wyjściu z choroby będzie bardzo żałował.