Refundacja leku na ADHD zaakceptowana

Autor: nianiaogg

Po kilku latach walk o możliwość dotacji do leków dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo, rodzicom i organizacjom społecznym udało się w końcu dopiąć swego. Jeden z leków wykorzystywanych do leczenia dzieci z ADHD (Concerta) zamiast kilkuset złotych za miesięczną kurację ma kosztować rodziców (po refundacji) 3,20zł. Lek ma być dostępny w sprzedaży w tańszej wersji od 16 marca (choć zapowiedź refundacji pojawiła się już listopadzie 2008). Nadal jednak pojawiają się głosy sprzeciwu. Według niektórych środowisk, na liście leków refundowanych powinny znaleźć się bowiem przede wszystkim preparaty ratujące życie (a ADHD bezpośredniego zagrożenia dla życia nie stanowi). Dodatkowo istnieje ryzyko, że lek będzie podawany dzieciom z błędną diagnozą.

Sprzeciwy nie powinny jednak doprowadzić do tego, że refundacja zostanie wycofana. Rodzice korzystający więc ze wsparcia farmakologicznego mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Refundacja leku powinna doprowadzić do tego, że większa ilość dzieci będzie mogła poddać się leczeniu – na razie, leczonych farmakologicznie w Polsce było zaledwie 10-12% dzieci z ADHD.

Farmakologia ADHD opiera się na dostarczaniu noradrenaliny i dopaminy, których ilość u dzieci z ADHD jest deficytowa. Same leki nie załatwią jednak wszystkiego – potrzebna dzieciom z ADHD jest również psychoterapia indywidualna, rodzinna i zajęcia grupowe.

Podziel się

Tagi: , , , ,

Data wpisu: poniedziałek, 2 marca, 2009, godz. 11:39. Kategoria Neurologia.

10 komentarzy do tekstu “Refundacja leku na ADHD zaakceptowana”

 1. g pisze:

  szkoda tylko, że jak ktoś ma za sobą 18te urodziny to już nie zasługuje na refundację..

 2. nianiaogg pisze:

  To prawda, choć z drugiej strony, dobrze że choć dzieci będą mogły się leczyć. Concerta zmniejsza objawy i poprawia koncentrację w prawie 80% przypadków, a refundacja sprawia że na pewno więcej dzieciaków będzie mogło być leczone. Jakkolwiek dziwne i dość niezrozumiałe jest odebranie tego przywileju dorosłym. Ale w naszym kraju wszystko jest możliwe

 3. Maria pisze:

  No ale oczywiście muszą znaleźć się półgłówki, którym sytuacja ta przeszkadza,,, Jak to taki lek nie ratuje życia? A czy ktoś pomyślał o tym że jego brak może rujnować życie?

 4. Rosenhan pisze:

  Leki na ADHD można też nabyć u handlarzy narkotykami jeśli nie ma recepty. Autor nie wspomniał o rosnących lawinowo doniesieniach o przypadkach zgonów dzieci leczonych psychotropami. Któregoś dnia „leki” na ADHD zostaną odsunięte od sprzedaży, a do tego czasu lepiej nie narażać dzieci na kontakt z niebezpiecznymi preparatami . Przerost mięśnia sercowego, zawały serca u dzieci, myśli samobójcze i ataki agresji (większość dzieci dokonujących strzelanin w szkołach amerykańskich, ostatnio też europejskich, było pod wpływem „leków” psychotropowych. Firmy farmaceutyczne wolałyby , by te informacje nie przedostawały się do gazet, ale w internecie można znależć bardzo wiele artykułów autorstwa lekarzy nie związanych finansowo z takimi dealerami jak Eli Lilly. Matko, jeśli chcą podać twojemu dziecku psychotropy,
  łap maludę i uciekaj !!!

 5. Morah pisze:

  U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym podanie leku nie powinno byc pierwszym sposobem radzenia sobie z ADHD – terapia behawioralna (stosowana z dobrym skutkiem w ADHD), treningi edukacyjne dla rodzicow i trening umiejetnosci spolecznych daja dobre rezultaty. Szkoda tylko ze praca terapeuty kosztuje wiecej niz 3,20 🙁

 6. Liliana pisze:

  Mojemu synowi lekarz ostatnio przepisal lek o nazwie Medikinet.
  Dziala dluzej – do 8 godzin i jest naprawde swietny. A przy tym refundowany !

 7. Ela pisze:

  Medikinet to jest dokladnie to samo co Koncerta.

 8. Regina pisze:

  Liliana, moj syn takze bierze ten lek i rzeczywiscie jest skuteczny.

 9. Lutyka pisze:

  Ela nie moge sie z Toba zdogzic. Moje dziecko zaczynalo „walke” z ADHD wlasnie od concerty, teraz lekarz zmienil mu na medikinet i moj syn duzo lepiej sie czuje.

 10. six@op.pl pisze:

  a mnie właśnie ze studiów wywalili bo nie napisałem pracy magisterskiej….bo choć siedziałem nad nią w setkach godzin to nie udało mi się skończyć nawet 1go rozdziału. Ale… ponoć jestem zdrowy i nic mi nie dolega….

Skomentuj