Depresja w chorobie Alzheimera

Autor: nianiaogg

Depresja jest chorobą współwystępującą z chorobą Alzheimera. Szacuje się, że około 40-50% pacjentów, którzy przed wystąpieniem objawów choroby otępiennej nie wykazywali symptomów depresji, nabywa jej już w pierwszych etapach choroby. Na wystąpienie depresji przy Alzheimerze wpływać mogą predyspozycje genetyczne, lub degeneracja neuronów które odpowiadają za utrzymywanie pozytywnego nastroju. Istnieje również teza, że w początkowym etapie choroby na pojawienie się symptomów depresji wpływ ma również świadomość choroby u pacjenta i reakcja otoczenia.
Diagnoza depresji i jej leczenie jest ważne nie tylko ze względu na samopoczucie i jakość życia pacjenta ale również przez wzgląd na to iż współwystępowanie depresji może przyspieszać demencję – stąd tak ważna rola rodziny w obserwacji, wspomaganiu diagnozy oraz wspieraniu pacjenta z Alzheimerem.

Jak możesz pomóc?

Jeśli ktoś z Twojej rodziny choruje na Alzheimera i stwierdzono u niego bądź istnieje ryzyko, że pojawi się u chorego również depresja, to nawet bez specjalistycznego przygotowania z zakresu neurologii czy psychologii możesz takiej osobie pomóc.

Jak? Włączając ją do jak największej ilości codziennych zajęć i zajmując jej czas możliwie dużą ilością aktywności które sprawiają osobie tej przyjemność. W większości przypadków właśnie większa doza uważności oraz szerokie spektrum codziennych zajęć pozwala pacjentowi choremu na Alzheimera funkcjonować na bardziej satysfakcjonującym poziomie i zapobiec, bądź złagodzić skutki depresji.
Oczywiście, konieczna będzie też pomoc specjalisty – neurologa i psychiatry, który w razie wystąpienia takiej potrzeby (odmowa jedzenia, próby samobójcze) zastosuje odpowiednią farmakoterapię.

fot.:seyit gokce

Podziel się

Tagi: , ,

Data wpisu: poniedziałek, 9 lutego, 2009, godz. 21:39. Kategoria Depresja, Neurologia.

2 komentarze do tekstu “Depresja w chorobie Alzheimera”

  1. annru pisze:

    bardzo istotny symptom, początki choroby – w zależnosci od osoby, znając temperament, osobowość i reguły którymi sie kieruje – a tu wazne spostrzezenie – musimy ZNAĆ, czyli byc blisko – czyli kochać – czuć bliskość ,BY zauważyć że TA depresja jest odzwierciedleniem innego podloża niż tylko stanem załamania,

    – jezeli nauczyłaś mnie co to jest czytanie człowieka, ja czytam

  2. Zofia pisze:

    a co jeśli chory na A. był całe zycie sk….m,alkoholikiem? nie dbał o bliskich,nie szanował ich był agresywnym draniem???

Skomentuj