Neurologia

Autor: admin

Neurologia, jest jedną z gałęzi medycyny i zajmuje się różnego rodzaju schorzeniami wynikłymi z uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego. Jej narodziny przypadają na koniec wieku XIX i początek wieku XX. To w tym czasie doszło do oddzielenia się neurologii od psychiatrii. Zapoczątkowało to odrębne nauczanie oraz tworzenie klinik neurologicznych. Jeszcze w wieku XVIII nie było rozgraniczenia chorób ośrodkowego układu nerwowego od interny. W piśmiennictwie poświęconym historii neurologii, znaleźć można liczne nazwiska uczonych zajmujących się medycyną wewnętrzną. Najbardziej zasłużeni wśród nich, to R.W. Gowers, H. I. Quincke oraz A. Kussmaul.

Pierwszy z nich, neurolog R.W. Gowers skonstruował aparat do oznaczania stężenia hemoglobiny we krwi oraz kamery z siatką do obliczania komórek krwi. Z kolei, H.I. Quicke, choć na co dzień zajmował się fizjologią i hematologią, dokonał opisu obrzęku angioneurotycznego. Ostatni z wymienionych powyżej uczonych, A. Kussmaul poświęcił się badaniu schorzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Warto wspomnieć, iż w procesie powstawania neurologii uczestniczyli również Polacy (neurologia polska). Byli wśród nich, tak znakomici specjaliści, jak Edward Flatau, Samuel Goldflam, Kazimierz Orzechowski, Adam Opalski, Józef Babiński, Władysław Biegański, Józef Brudziński i wielu innych.

Podziel się

Tagi: ,

Data wpisu: piątek, 14 listopada, 2008, godz. 11:37. Kategoria Neurologia.

Skomentuj